We're Open

0% Plagiarism Guaranteed & Custom Written

Grade A sugar costs 75 sh per kg and grade B sugar costs sh 50 per kg. Angela mixed the two grades and sold the mixture at sh 72 per kg. In so doing she made a profit of 20%. In what ratio did she mix them?

Grade A sugar costs 75 sh per kg and grade B sugar costs sh 50 per kg. Angela mixed the two grades and sold the mixture at sh 72 per kg. In so doing she made a profit of 20%. In what ratio did she mix them?


100% Plagiarism Free & Custom Written,
Tailored to your instructions


International House, 12 Constance Street, London, United Kingdom,
E16 2DQ

UK Registered Company # 11483120


100% Pass Guarantee

STILL NOT CONVINCED?

We've produced some samples of what you can expect from our Academic Writing Service - these are created by our writers to show you the kind of high-quality work you'll receive. Take a look for yourself!

View Our Samples

corona virus stop
FLAT 25% OFF ON EVERY ORDER.Use "FLAT25" as your promo code during checkout